Столтенберг: Ракети на НАТО беа користени за напад на Црноморската флота

Од:

Вооружените сили на Украина употребија ракети на НАТО за да ја нападнат Црноморската флота на руската морнарица, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг.

„Некои проектили, некои системи кои беа критични за отворањето на овој коридор беа обезбедени од сојузниците на НАТО“, рече Столтенберг на прес-конференција на која го презентираше годишниот извештај за активностите на организацијата.

Владимир Путин минатата среда во интервју со Дмитриј Кисељев рече дека украинските вооружени сили користат западни ракети, тие предизвикуваат штета на Русија, но не ја менуваат ситуацијата на бојното поле и не дозволуваат Киев да ги избегне последиците што неизбежно се случуваат по ваквите напади.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: Кина мора да престане да ја поддржува Русија ако сака добри односи со Западот

Столтенберг: Нарушена довербата на Украина во НАТО поради доцнењето на помошта

Јенс Столтенберг: Без разлика на исходот од изборите, САД остануваат непоколеблив сојузник во НАТО

Столтенберг ги повика земјите од НАТО да му ја дадат на Киев потребната муниција и противвоздушна одбрана

Столтенберг: Сите воени објекти во Русија се легитимни цели

Столтенберг: „Сојузот на авторитарни сили“ сè повеќе соработува против Западот