Стигна порака: „Новата американска помош нема ништо да смени во Украина“

Од:

Обезбедувањето нова воена помош за Украина од Соединетите Американски Држави нема да помогне да се спречи неславниот крај на режимот во Киев, изјави заменик постојаниот претставник на Русија во ОН Дмитриј Полјански.

„Еве што се случува кога шефот на државата не се грижи за својот народ и ја продава својата земја. Нема што да се слави“, напиша Полјански на социјалната мрежа Х, коментирајќи ја објавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој се радуваше на одлуката на Претставничкиот дом на САД, кој на вонредна седница во саботата, усвои предлог-закон за доделување на речиси 61 милијарда долари за Украина.

Нарекувајќи ја Украина антируска „приватна воена компанија“, дипломатот рече дека таа „ќе функционира уште малку, повеќе пари ќе завршат во нивните џебови, повеќе оружје ќе биде украдено, а десетици илјади Украинци ќе одат во кланица. “.

„Но, неславниот крај на режимот во Киев е неизбежен, без оглед на овој нов пакет (помош) и сите залудни напори на нивните поддржувачи во САД и НАТО“, нагласи тој.

На 20 април во Претставничкиот дом на САД беа одобрени нацрт-законите за обезбедување воена помош за Украина, Израел и Тајван, конфискација на замрзнати имоти на Русија поради нивното де факто предавање на Киев, како и за воведување дополнителни санкции против Кина.

Обемот на пакетот е 95 милијарди долари и вклучува, меѓу другото, 60 милијарди долари за Украина, 26 милијарди долари за Израел и хуманитарна помош за цивилите во конфликтните зони, вклучувајќи го и Појасот Газа. Сега законите треба да бидат одобрени од американскиот Сенат, а нивното разгледување ќе започне на 23 април.

Би можело да ве интересира

Треба да и дозволиме на Украина да гаѓа цели во Русија вели Макрон, реагираше Путин

Катерина Ѓуровски

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата