Статуа на Реган и Папата

Од:

Бронзени статуи на поранешниот американски претседател Роналд Реган и папата Јован Павле Втори беа свечено откриени во Гдањск, местото на раѓање на лидерот на движењето „Солидарност“ – Лех Валент.

120 поранешни припадници на движењето им оддадоа почит на двете историски личности кои помогнаа во падот на комунизмот во Полска пред 23 години.

Валент, основачот на „Солидарност“, кој ја водеше анти-комунистичката борба во Полска, во едно свое интервју изјави дека Реган треба да се почитува и да има негова статуа во секој град.

Статуите чинат 59.000 долари, пари собирани четири години од поранешни политички затвореници членови на „Солидарност“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Два тона ѓубриво фрлени пред домот на рускиот амбасадор во Полска

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Жена од Полска сруши Гинисовиот рекорд: Помина повеќе од три часа „закопана“ во мраз

Полска: Уапсени поранешниот министер Камински и неговиот заменик

Полски шахист одби да се ракува со рускиот велемајстор, кој е жесток поддржувач на Владимир Путин

Предраг Петровиќ

Украинска ракета падна во Полска

ВИДЕО: Уште еден украински камионџија умре поради блокадата на полската граница