Спречени украински напади кај Севастопол на Крим

Од:

Властите на Крим, кој беше анектиран од Москва во 2014 година, денеска соопштија дека спречиле украински напади врз Севастопол и областа околу тоа големо пристаниште што го користела руската флота.

Според гувернерот на Севастопол, Михаил Развозаев, украинските сили го гаѓале градот со ракети, а беспилотните летала биле насочени кон двата соседни града Качу и Верхнесадовоје.

Сите цели се соборени во воздух со противвоздушна одбрана, напиша Развозаев на Телеграм.

„Во градот се е мирно. Сега се разјаснуваат информациите за можни штети предизвикани од паднати парчиња соборени ракети или евентуални жртви“, рече тој.

Падот на беспилотните летала предизвика мал пожар на две места во близина на Севастопол, но нема жртви, додаде гувернерот.

Од украинска страна, Адриј Јусов, портпарол на Министерството за одбрана, изјави дека украинските сили продолжуваат да гаѓаат „воени цели на окупаторот“ на Крим.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија