Спасувачките тимови на мотоцикли ќе почнат да патролираат во Москва

Од:

Спасувачите на мотоцикли утре ќе почнат да патролираат во сите административни области на главниот град, изјави за новинарите заменик-градоначалникот на Москва за станбено-комунални работи и развој на градот, Пјотр Бирјуков.

„Моторизираните екипи на Центарот за пожари и спасување веќе 10-та година работат во градот и се занимаваат со отстранување на последиците од сообраќајни незгоди, пружање прва помош на настрадани од различни инциденти, потрага по изгубени во шума и пружање помош во гаснење пожари“, рече Бирјуков.

Заменик градоначалникот нагласи дека само минатата година интервенирале околу 2.000 пати.

„Единаесет тимови за брз одговор на 22 мотоцикли за спасување ќе ги обиколуваат сите административни области секој ден. Нивните рути вклучуваат клучни автопати, пошумени области и рекреативни зони“, додаде Бирјуков.

Тој објасни дека благодарение на нивната мобилност, мото групите честопати први пристигнуваат на местото на инцидентот, ја проценуваат ситуацијата и им пружаат прва помош на настраданите пред пристигнувањето на главните единици.

Би можело да ве интересира

Во Москва втор ден по ред е соборен температурниот рекорд

Балтичките земји ја повикаа ЕУ да изгради одбранбена линија со Русија и Белорусија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Се зголемува бројот на жртвите во пожарот близу Москва, луѓето во паника скокнале од прозорците на запалената зграда

(ВИДЕО) Најмалку двајца загинати во големиот пожар во зграда во близина на Москва

(ВИДЕО) Во близина на Москва гори Институт, во зградата има луѓе

Горан Наумовски

Две лица загинаа, а повеќе од 30 се повредени за време на ураганот во Москва