Советот на ЕУ за Украина: Европската безбедност е неделива

Од:

Советот на ЕУ денеска соопшти дека усвоил заклучоци за европската безбедносна ситуација во кои се наведува дека европската безбедност е неделива и дека секое оспорување на европскиот безбедносен поредок влијае врз безбедноста на ЕУ и нејзините земји-членки.

Во своите заклучоци, Советот ги осудува континуираните агресивни дејствија и закани на Русија кон Украина и ја повикува Русија на деескалација, да се придржува до меѓународното право и да се вклучи конструктивно во дијалог преку воспоставените меѓународни механизми.

Во соопштението на Советот се потсетува на изјавата на шефовите на држави и влади на ЕУ на состанокот на Европскиот совет во декември 2021 година дека секоја натамошна воена агресија на Русија против Украина ќе предизвика огромни последици и сериозни трошоци.

ЕУ уште еднаш ја потврдува својата непоколеблива поддршка за независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и другите партнери од источното соседство во рамките на нивните меѓународно признати граници и ја повикува Русија повторно да се вклучи конструктивно во постојните меѓународни рамки за одржливо и мирно решавање на конфликти, наведе Советот на ЕУ со своето соопштение по седницата.

Советот го потврдува унифицираниот пристап на ЕУ и постојната силна соработка и координација со САД, НАТО, Украина и другите земји партнери и ја повторува важноста од натамошното зајакнување на отпорноста и способноста на ЕУ и нејзините блиски партнери, вклучувајќи го и спротивставувањето на кибер и хибридните напади, манипулирање со информации и мешање, вклучувајќи ги и дезинформациите, се додава во соопштението од денешната средба на министрите за надворешни работи на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Украина и Русија денеска разменија 95 воени заробеници

Украина и Чешка се договорија за изградба на фабрика за муниција во Украина

Аларм во Полска: Сојузничките земји по втор пат подигнаа авиони во последните 24 часа

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Огромен руски напад, 20 мртви во неколку градови, погодена детска болница во Киев

Горан Наумовски

Тешка сообраќајна несреќа во Украина, 14 загинати

Кремљ: Ердоган не може да биде посредник во разговорите меѓу Русија и Украина