Силен земјотрес регистриран на Тајван

Од:

На источниот брег на Тајван денеска е регистриран земјотрес со интензитет од 6,6 степени според Рихтеровата скала.

dobivaj vesti na viber

Земјотресот го погоди градот Тајтунг, но засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Епицентарот бил на длабочина од 30,6 километри, а земјотресот бил почувствуван и во Тајпеј.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Тајван и САД денеска ќе одржат трговски разговори

Ана Ололовска

Кинеската војска тврди дека извршила проверка на борбената готовност околу Тајван

Ана Ололовска

Триесет кинески воени авиони влегоа во зоната на тајванската воздушна одбрана

Ана Ололовска

САД и Тајван ја зајакнуваат економската соработка

Ана Ололовска

Воени вежби на кинеската армија во близина на Тајван

Ана Ололовска

Бајден: САД воено ќе интервенираат во случај на кинеска инвазија врз Тајван