Силен земјотрес го погоди Иран

Од:

Силен земјотрес, со јачина од 6,3 степени по Рихтеровата скала го погоди западниот дел на Иран, недалеку од границата со Ирак, соопшти Геолошкиот топографски институт на САД.

Епицентарот на земјотресот е регистриран на длабочина од само 1,5 километар, поради што има стравувања дека се можни сериозни материјални штети. Земјотресот е почувствуван во главниот град на Ирак, Багдад.

Во ноември 2017 година, оваа област беше погодена од земјотрес, во кој загинаа повеќе од 400 лица.

Би можело да ве интересира

Твитер го блокира ајатолахот Хамнеи поради закани кон Трамп

Жарко Настоски

Рохани го повика Бајден САД да се врати на нуклаерниот договор

Ана Ололовска

Иранската морнарица за време на воена вежба забележала неидентификувана подморница

Ана Ололовска

Иран почна воени вежби во Омански Залив

Ана Ололовска

Иран бара од Интерпол да распише црвена потерница по Доналд Трамп

Жарко Настоски

Кина повика на воздржаност во врска со нуклеарната програма на Иран

Жарко Настоски

ОБНОВЕНО: Во два силни земјотреси во Иран 153 мртви, над 600 повредени

Од:

Најмалку 153 луѓе погинаа, а 600 се повредени во двата земјотреси кои го погодија северозападниот дел на Иран.

Епицентарот на првиот земјотрес со јачина од 6, 4 степени по Рихтер е на 60 километри североисточно од градот со 1,5 милиони жители, Табриз.

Единаесет минути подоцна следуваше уште еден земјотрес со јачина од 6, 3 степени по Рихтер во близина на градот Варзган.

Би можело да ве интересира

Твитер го блокира ајатолахот Хамнеи поради закани кон Трамп

Жарко Настоски

Земјотрес од 4,5 степени во близина на грчкиот остров Крит

ВИДЕО: Земјотрес од седум степени го погоди филипинскиот остров Минданао

Жарко Настоски

Рохани го повика Бајден САД да се врати на нуклаерниот договор

Ана Ололовска

Земјотрес почувствуван во земјава, епицентарот во Албанија

Ана Ололовска

Во земјотресот на Сулавеси загинаа најмалку 78 луѓе

Leave a Comment

nineteen − 18 =