Шведскиот премиер поднесе оставка

Од:

Шведскиот премиер Стефан Ловен денеска ја соопшти својата оставка на функцијата, една недела откако му беше изгласана недоверба во парламентот.

Гласањето недоверба беше ставено на дневен ред откако партијата Левица ја повлече поддршката за малцинската влада на Ловен поради судир околу предложените реформи на шведскиот пазар за рентирање. Ова беше првпат еден шведски премиер да ја изгуби власта прелку изгласување недоверба.

Социјалдемократот Ловен, на денешната прес-конференција кажа дека одлучил да не закажува нови избори поради пандемијата со коронавирусот, пренесе ДПА.

Следните општи избори се закажани за септември 2022 година.

Би можело да ве интересира

Шведска вознемирена поради убиството на 19-годишниот рапер

Предраг Петровиќ

Шведска го продолжи прекинот за употреба на вакцината на Модерна кај младите

А1он

Шведска ја одби Модерна и реши со Фајзер да ги вакцинира децата постари од 12 години

Ана Ололовска

Шведските социјалдемократи ја номинираат министерката за финансии за наследник на премиерот

А1он

Експлозија во Шведска: Дваесет и пет луѓе пренесени во болница

Ана Ололовска

Најмалку 200 автомобили изгореа во паркинг-гаража северно од Стокхолм

Ана Ололовска