Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека европските земји и членките на НАТО нема да испраќаат војници во Украина.

„Се разговараше за тоа што е договорено меѓу сојузниците од почетокот и за иднината, а тоа е дека на територијата на Украина нема да има војници на европските земји или членки на НАТО“, изјави Шолц по самитот на европските лидери одржани во Париз.

Тој посочи дека европските земји се подготвени да набават оружје од трети земји, надвор од Европа, со цел да се забрза испораката на воена помош за Украина, пренесе Ројтерс. Германскиот министер за одбрана Борис Писториус одби испраќање копнени трупи во Украина.

„Тоа не е опција за Сојузна Република Германија“, рече Писториус на прес-конференција. Портпаролот на британскиот премиер Риши Сунак денеска изјави дека Велика Британија не планира да распореди борбени трупи во Украина.

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави во понеделникот, по самитот на европските лидери во Париз, дека иако нема консензус за испраќање војници од европските земји во Украина, „ништо не може да се исклучи“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Русија жестоко нападна неколку украински градови, најтешко погоден Харков

Катерина Ѓуровски

Украина тврди дека соборила руски хелкоптер, Русите велат сам паднал

Голема победа за двајца руски милијардери, ЕУ мора да им ги укине санкциите

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Експлозии од двете страни на границата, Русија и Украина се напаѓаат со дронови

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Силна експлозија во руски град, украинците тврдат дека погодиле фабрика за авиони

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Украина ја зајакнува одбраната на Харков, следната веројатна голема цел на руските сили

Катерина Ѓуровски