Серија земјотреси во околината на Неапол

Од:

Серија послаби земјотреси се забележани во текот на ноќта во Италија, во околината на Неапол.

Магнитудата на земјотресот со епицентар во Кампа Флегреј бил меѓу 2,3 и 3,7 степени според Рихтеровата скала, пренесува Анса.

Како што е наведено на веб-страницата на италијанскиот национален институт за геофизика и вулканологија, регистрирани се пет земјотреси кои се случиле помеѓу 3.52 и 4.17 часот по локално време.

Нема извештаи за материјална штета.

Би можело да ве интересира

Во верижна сообраќајка во Италија, едно лице загина, 17 се повредени

Горан Наумовски

Земјотрес во Кампанија, потресот предизвика паника во Неапол

Италијански полицајци бркале Романци низ цела Словенија

Италија бара од Гугл една милијарда евра неплатени даноци

Извлечени уште 14 тела по бродоломот на мигрантскиот брод кај Калабрија

(ВИДЕО) Расправија и тепачка во италијанскиот Парламент