Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Од:

Престанете да ја финансирате Украина, повика републиканскиот сенатор Ренд Пол во напис за „Американски конзервативец“.

Тој додаде дека Соединетите Американски Држави нема да го спасат Киев со влегување во војна против Русија.

„Колку подолго трае овој воен конфликт, толку е поголем ризикот секоја грешка или насочена провокација да го вовлече Вашингтон во директен конфликт со Москва. Нејзината војска може да има одредени неуспеси, но Русија, како и досега, го има најголемиот нуклеарен арсенал во светот. Ајде, да не се преправаме дека учеството на Америка во тој конфликт не е ризично“, се наведува во написот.

Нагласено е дека се додека трае конфликтот во Украина, секој ден ќе се врти тркалото на рулетот и секогаш постои опасност топката да застане на местото каде што пишува „Армагедон“.

„Ќе платиме за таа неизвесна игра. Не можеме да се преправаме дека сè е во најдобар ред. Не можеме да ги ставиме потребите на другите земји пред нашите, не можеме да ја спасиме Украина, осудувајќи ја американската економија на неуспех. И, се разбира, ние не можеме да го спасиме Киев со војна против Русија“, се заклучува во написот на американскиот сенатор.

Украинската армија веќе четврти месец изведува контранапад во правец на јужен Доњецк, Артјомовск и во правец на Запорожје, туркајќи во конфликтните бригади подготвени од НАТО и вооружени со странска опрема. Според зборовите на рускиот претседател Владимир Путин, за тоа време не успеале да постигнат некои резултати.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија