Селата во Полска добија нови 45.000 работни места

Од:

Благодарение на парите од европските фондови во селата во Полска се отвориле нови 45.000 работни места. Проектот за развој на селата е за периодот од 2007 до 2013 година, соопшти Агенцијата за модернизација на земјоделството.

Агенцијата проектите ги финансира од две програми, првата со 1,12 милијарди евра за мали стопанства кои не се поврзани со земјоделско производство и тоа со 25.000 или 75.000 евра во зависност колку работни места ке се отворат.

Вториот програм располага со 327 милиони евра и се кофинасираат семејни агробизниси со 25.000 евра.

Полското село доби 34.000 работни места со помош на овие две програми и го поттикна развојот на малото стопанство во кое 90 % луѓето се во редовен работен однос.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Два тона ѓубриво фрлени пред домот на рускиот амбасадор во Полска

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Жена од Полска сруши Гинисовиот рекорд: Помина повеќе од три часа „закопана“ во мраз

Полска: Уапсени поранешниот министер Камински и неговиот заменик

Полски шахист одби да се ракува со рускиот велемајстор, кој е жесток поддржувач на Владимир Путин

Предраг Петровиќ

Украинска ракета падна во Полска

ВИДЕО: Уште еден украински камионџија умре поради блокадата на полската граница