САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

Од:

САД го обвинија Пекинг за „провокативни“ и „неодговорни“ дејствија по тврдењето на Тајван дека кинеските воени вежби симулираат напад на островот.

dobivaj vesti na viber

„Овие активности претставуваат значителна ескалација во напорите на Кина за промена на статус кво. Тие се провокативни, неодговорни и го зголемуваат ризикот од погрешни проценки. Тие, исто така, се спротивни на нашата долгогодишна цел за одржување на мирот и стабилноста во Тајванскиот Теснец“, соопшти Белата куќа.

Вчера Тајван реагираше на вежбите на кинеската армија, кои траат веќе четири дена поради посетата на претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Ненси Пелоси, на Тајван, јавува Би-Би-Си. Кина ја гледа посетата како провокација бидејќи го смета Тајван за дел од својата територија.

Тајванското Министерство за одбрана вчера соопшти дека кинеските бродови и авиони извеле вежби во Тајванскиот Теснец во текот на викендот, при што некои ја преминале средната линија – неофицијалниот тампон што ги раздвојува двете страни.

Тајванската војска соопшти дека одговорила „соодветно“ на вежбите, кои ги опиша како симулирање напад на островот.

Пекинг не ги коментираше последните вежби, кои треба да завршат денеска.

Вашингтон ја обвини Кина за ескалација на тензиите во регионот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

На Тајван почна со работа прв телевизиски канал на англиски јазик

А1он

Кина: Прашањето за Тајван е внатрешна кинеска работа, САД да не се мешаат

Кина ја осуди изјавата на Бајден за американско бранење на Тајван при кинеска интервенција

Ана Ололовска

Бајден: Американските сили би го бранеле Тајван, доколку Кина го нападне островот

Ана Ололовска

Во Тајван регистриран нов земјотрес со јачина од 5,6 степени

Ана Ололовска

ВИДЕО: Страотни снимки од силниот земјотрес во Тајван

Катерина Павлова-Николовска