Руски воен репортер убиен во украинскиот напад со дронови

Од:

Рускиот воен репортер Семјон Еремин, кој работеше за рускиот дневен весник „Известија“, е убиен во напад на украинско беспилотно летало во југоисточна Украина, пишува весникот. Весникот наведува дека 42-годишниот Еремин им подлегнал на раните што ги здобил во напад со украинско беспилотно летало додека се враќал од руска единица во регионот Запорожје, каде што бил на терен .

„Семјон Еремин, воен известувач за Известија, беше убиен на 19 април за време на напад на украински беспилотни летала во правец на Запорожје, каде што отиде да снима извештај“, пишува весникот. Неговата последна репортажа беше на руската страна од војната со беспилотни летала, пишува „Известија“.

Украина веднаш не го коментираше настанот.

Интензивните судири со артилерија и беспилотни летала, како и ограничувањата за репортерите од двете страни на фронтот долг 1.000 километри, ја направија војната во Украина многу опасна и тешка за работа на новинарите.

Најмалку 15 новинари се убиени во војната во Украина од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година, според Комитетот за заштита на новинарите, непрофитна организација која се залага за слобода на медиумите ширум светот.

Би можело да ве интересира

Треба да и дозволиме на Украина да гаѓа цели во Русија вели Макрон, реагираше Путин

Катерина Ѓуровски

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата