Руски ракети погодија земјоделска фабрика во Одеса

Од:

Русија изврши комбиниран напад со беспилотни летала и ракети врз Украина, таргетирајќи ги претежно јужните делови на регионот Одеса и погоди земјоделски објект таму, соопшти украинското воздухопловство во порака на апликацијата Телеграм.

– Русија лансираше шест беспилотни летала Шахед од иранско производство и 10 крстосувачки ракети, а украинските сили уништија шест беспилотни летала и шест проектили пред да ја погодат целта – соопшти воздухопловството.

Ситуацијата во Одеса и нејзините пристаништа беше внимателно следена на пазарите за жито, бидејќи Киев во саботата објави дека два товарни брода пристигнале таму за да користат привремен коридор за да пловат до пристаништата на Црното Море и да товарат жито за африканските и азиските пазари.

Во одбивањето на воздушниот напад учествуваа борбени авиони, противвоздушни ракетни единици, мобилни вооружени групи и други средства, соопштија од воздухопловните сили.

Гувернерот на Одеса, Олех Кипер, на Телеграм изјави дека силос за жито и земјоделски полиња се оштетени во областа Березивски во источниот дел на регионот.

– За среќа, нема жртви, рече Кипер.

Целата територија на Украина неколку часа беше во тревога за воздушен напад.

Украина минатиот месец објави „хуманитарен коридор“ во Црното Море за да ги ослободи бродовите заробени во нејзините пристаништа од почетокот на војната во февруари 2022 година и да ја заобиколи де факто блокадата откако Русија го отфрли договорот да му дозволи на Киев да извезува жито.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија