Руски музичар кој го критикуваше Путин падна низ мраз на река и почина

Од:

Основачот на поп група чија песна стана химна за време на антивоените протести во Русија почина во неделата на 34-годишна возраст, пишува Newsweek. Музичарот Дима Нова, чие вистинско име беше Дмитриј Свиргунов, ја основа популарната електронска група Cream Soda, која ја критикуваше наводната палата на рускиот претседател Владимир Путин вредна 1,3 милијарди долари во песната Aqua Disco.

Споменатата песна често се пееше на протестите пред и во раните денови на руската воена инвазија на Украина, а протестите брзо станаа познати како Аква Диско забава. Свиргунов паднал низ мраз додека ја минувал реката Волга во Јарославскиот регион, пишува Медуза. Во моментот на несреќата тој бил во друштво со својот брат и уште двајца пријатели. Во понеделникот Cream Soda на Инстаграм потврди дека Свиргунов починал.

„Синоќа се случи трагедија. Нашиот Дима Нова се движеше покрај Волга во друштво на пријатели и падна низ мразот. Министерството за вонредни состојби се уште трага по неговиот брат Рома и пријателот Гоша Киселев. Аристарх, нашиот пријател кој исто така падна низ мразот, бил пронајден, но немало спас за него. Веднаш штом имаме информација од Министерството за вонредни состојби ќе ве информираме“, напишаа од групата.

Членовите на Крем сода станаа икони на антивоеното движење кога рускиот комичар Александар Гудков употреби една од нивните песни за да се потсмева на Путин, кој е обвинет за изградба на раскошна палата во близина на градот Геленџик на јужниот брег на Црното Море во Русија со помош на приходи од корупција..

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, отворен критичар на Путин, објави видео на YouTube во јануари 2021 година во кое тврди дека комплексот содржи замок од 190.500 квадратни метри, кој вклучува театар, кино и казино.

Пријателите на Путин, кои од него добија право да крадат што сакаат во Русија, му беа многу благодарни. филм кој е создаден од неговата Фондација за борба против корупцијата.

Би можело да ве интересира

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата

Украина ја истражува својата 125-та бригада: Тие се виновни што Русите напредуваат

Предраг Петровиќ

Полскиот министер за надворешни работи ја обвини Русија: Сакаат да влијаат на изборите во Европа

Предраг Петровиќ

Шолц призна: Се што можевме и дадовме на Украина, ракети Таурус нема да испорачаме

Предраг Петровиќ

Путин: Секогаш чекор пред непријателот