Руски гувернер: Градовите во областа Белгород повторно се под оган

Од:

Вјачеслав Гладков, гувернерот на руската област Белгород, тврди дека областа повторно била под украински оган.

Гладков ги даде коментарите неколку дена откако војниците за кои се верува дека се од две руски сепаратистички групи учествуваа во упад преку границата од Украина.

Гладков вели дека Грајворон, руски град недалеку од украинската граница, вчера бил под оган неколку часа во текот на ноќта. Тој вели дека се оштетени четири куќи, продавница, автомобил, гасовод и далновод.

Гладков тврди и дека во блиското село Глотово е оштетена ненаселена куќа, рекреативен центар и продавница.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска