Руски амбасадор ја негира улогата на Москва во експлозијата на браната

Од:

Рускиот амбасадор во Виена, Михаил Улјанов, говорејќи на маргините на денешниот состанок на МААЕ во Виена, за Би-Би-Си изјави дека е сигурен оти Русија не стои зад нападот на Нова Каховка во Украина.

„Сигурен сум дека тоа не беше Русија. Всушност тоа беше предмет на гранатирање на Украина од минатото лето. Но, се двоумам да ја обвинам Украина бидејќи не сум целосно свесен за тоа што се случи“, рече Улјанов.

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за оштетување на браната.

Би можело да ве интересира

УЕФА ја казни Украина за расистичко навивање пред натпреварот со македонската репрезентација

Ќе се гради хидроцентралата Чебрен за една милијарда евра: Владата донесе одлука која се чекаше 30 години

Орце Костов

Украина го потврди договорот за слободна трговија со Македонија

ЦИА и МИ6: Не го потценувајте Путин, а со Кина развивајте добри односи

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Видео од позната игрa место од Украина, ТВ објавија, експерти коментираа – лаги на кои наседнаа сите

238.000 луѓе загинале лани во војни – Украина не е најкрваво боиште