Руската православна црква нема да повика на велигденско примирје со Украина

Од:

Руската православна црква повеќе не се обидува да ја повика Украина на прекин на огнот, вклучително и за време на Велигден, бидејќи украинските власти не го ценат тоа, изјави денеска потпретседателот на Синодалниот оддел за односи на црквата со општеството и медиумите, РПЦ Вахтанг Кипшиџе.

„Руската православна црква веќе повика на Божиќно примирје на почетокот на 2023 година, кога Неговата Светост Патријархот Московски и на цела Русија Кирил повика на прекин на огнот за време на божиќните богослужби, но таа иницијатива не беше почитувана од украинските власти“, посочи Кипшиџе.

Тој додаде дека РПЦ оттогаш не пробала ништо слично, бидејќи, како што тврди, ваквите иницијативи се „бесмислени“, пренесува Тас.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 52.000 украински војници поминале обука како дел од помошта на ЕУ за Украина

Пентагон: Употребата на оружје на Украина од САД не е ограничена само на Харков

Горан Наумовски

Украина: Русија лансираше 10 дронови во текот на ноќта, сите ги уништивме

Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

A1on

Буданов: Украинските сили со 70 дронови го нападнаа рускиот аеродром во Ростовската област

Горан Наумовски

Русите го напаѓаат Киев