Русите тврдат дека напредуваат во источна Украина

Од:

Руските сили објавија дека го постигнале својот најголем напредок во источна Украина во последните неколку месеци, по немилосрдните борби кои покажаа дека Москва е решена да постигне успех на бојното поле и покрај големите загуби. Гувернерот на деловите на Доњецк кои се под руска контрола, Денис Пушилин, изјави дека руските војници го зазеле Вуледар, град за ископ на јаглен, чии урнатини се украинско упориште од почетокот на војната.

Еден ден претходно, рускиот водач на платеници Вагнер рече дека го зазеле Блаходатне, село северно од Бахмут, град кој со месеци е во фокусот на руските напади.

Киев соопшти дека ги одбил нападите на Блаходатне и Вуледар, а Ројтерс не може да ја потврди ситуацијата таму. Но, локациите на битките укажуваат на очигледно, ако и постепено, руско напредување по речиси два месеци во кои линиите на фронтот беа главно замрзнати.

Вуледар се наоѓа јужно од Бахмут, во близина на местото каде што Источниот фронт ги штити железничките линии под руска контрола кои ги снабдуваат руските сили во јужна Украина. Микола Саламаха, украински полковник и воен аналитичар, за украинското радио НВ изјави дека руските напади таму имаат висока цена.

„Градот се наоѓа на рид и таму е формиран силен одбранбен центар“, рече тој.

Ситуацијата на Бахмут се повторува – бран по бран руски војници смачкани од украинските вооружени сили. Зеленски рече дека Западот мора да ја забрза испораката на ветеното оружје за да може Украина да продолжи со контранападите.

„Русија сака војната да се одолговлекува и сака да ги исцрпи нашите сили“, рече тој.

Институтот за воени студии во понеделникот објави дека главната причина зошто напредувањето на Киев е запрено од ноември е тоа што Западот не ја испорача потребната опрема. Ова и овозможи на Русија да изврши притисок врз Бахмут и да воспостави фронт во очекување на идниот украински контранапад.

Би можело да ве интересира

Русите се почесто користат дронови во близина на Бахмут

Ана Ололовска

Лажна е фотографијата на која Путин е клекнат пред кинескиот претседател

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Русите фрлија бомба од 1500 килограми врз Украинци во Запорожје

Ана Ололовска

Словачка и предаде на Украина 4 авиони МиГ-29

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зеленски го посети Херсон, вети дека ќе обнови сè

Ана Ололовска

Блумберг: Пригожин планира да се повлече од Украина

Ана Ололовска