Русите напредуваат во близина на важен град

Од:

Институтот за проучување на војната (ISW) објави дека руските сили продолжиле со офанзивата во близина на градот Авдијивка, постигнувајќи одреден напредок. Тие тврдат дека на снимката објавена во петокот се гледа напредокот на Русите во близина на населбата Краснохоривка, која се наоѓа на седум километри од Авдијивка.

Руски извори наведуваат дека руските сили напредувале во индустриската зона и во близина на железничката станица Јасиновата-2 (и двете југоисточно од Авдијивка), во близина на населбата Камијанка (пет километри североисточно од Авдијивка) и фабриката за кокс и хемикалии Авдијивка.

Украинскиот Генералштаб извести дека украинските сили ги одбиле руските копнени напади источно и јужно од селото Новокалинова и во близина на населбите Новобахмутивка (13 километри североисточно од Авдијивка).

Олександр Ступун, портпарол на Оперативно-стратешката група на украинските сили Таврија, рече дека руската војска го намалила интензитетот на воздушните напади и бројот на оклопни возила кои оперираат во областа Авдијивка додека сè уште изведува пешадиски напади.

Нејасно е што се случува на линијата Купјанск-Сватове-Кремина. Некои руски извори посочија дека украинските сили напредувале југоисточно од градот Купјанск и започнале напади долж линијата. Руските воени блогери сугерираа дека украинската армија ги вратила претходно загубените позиции во близина на населбата Јахидне (22 километри југоисточно од Купјанск).

Украинската офанзива продолжи во близина на завојуваниот град Бахмут, но според американскиот тинк-тенк, нема напредок. Украинскиот Генералштаб навистина извести дека украинските сили продолжиле со офанзивните операции јужно од Бахмут.

Вадим Астафиев, портпарол на јужната воена група на Русија, тврди дека руските трупи одбиле 10 украински напади во близина на селото Клишчивка (7 километри југозападно од Бахмут). ISW пишува дека Русите спроведуваат офанзивни операции на запад и југозапад од Доњецк, додека украинските сили се на напад во западниот дел на Запорожјеската област.

Украинскиот Генералштаб вчера извести дека украинските војници се држат на левиот (источниот) брег на реките Днепар во областа Керсон. Руските блогери признаа дека украинските сили држат позиции во селото Кринки (30 километри североисточно од Керсон и 3 километри од реката Днепар). Сепак, тие додаваат дека руската армија цели и извршила напади врз украинските позиции.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина

Се огласи и Шпанија, не се согласува со испраќање војници во Украина

Велика Британија нема да распоредува војска во Украина

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Украина првпат уништен американски тенк Абрамс

Катерина Ѓуровски

Кремљ: Ако Франција испрати војници во Украина, директен конфликт со НАТО е неизбежен

Катерина Ѓуровски