Русите имаат ново моќно оружје: „Стрекоза“ уништува од далечина

Од:

Руската компанија „Јута протекшн груп“ го направи дронот „Стрекоза“ за откривање и отстранување мини со електронска детонација од далечина.

Ова го изјави за Спутник техничкиот директор на компанијата Игор Стукало.

„Принципот на работа на дронот е следен: по команда од земја, тој почнува да лета над одредена територија. Доколку има мини со електронски осигурувач на територија, на екранот на мониторот се појавуваат црвени знамиња. Динамитот се става на „Стрекоза“, кој може да се користи за детонирање на откриените мини“, објасни Стукало.

Дронот е тежок 12 килограми и може да остане во воздух 50 минути.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина

Се огласи и Шпанија, не се согласува со испраќање војници во Украина

Велика Британија нема да распоредува војска во Украина

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Украина првпат уништен американски тенк Абрамс

Катерина Ѓуровски

Кремљ: Ако Франција испрати војници во Украина, директен конфликт со НАТО е неизбежен

Катерина Ѓуровски