Русин напиша на снегот: „Не за војна“, експресно осуден, заврши во затвор

Од:

Руски суд осуди на 10 дена затвор мажот кој на снегот на влезот на лизгалиштето во паркот Горки во Москва напиша „Не за војна“. Според судските документи, инцидентот се случил на 23 ноември, а лицето по име Дмитриј Фјодоров е осудено следниот ден откако полицијата го привела.

Полицијата тврди дека неговиот чин може да се смета за граѓански прекршок според законот, кој ги таргетира сите за кои се смета дека јавно дејствувале за да ги дискредитираат руските вооружени сили, прекршок кој во неговиот случај се казнува со парична казна.

Новите закони за сузбивање на несогласувањето дојдоа веднаш откако претседателот Владимир Путин испрати десетици илјади војници во Украина во февруари 2022 година во, како што рече, „специјална воена операција“. За оние кои се противат на руската војна во Украина, јавното говорење оттогаш стана ризично, а критичарите велат дека речиси 20.000 луѓе се приведени и повеќе од 800 кривични случаи се отворени.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Бизарен случај во Москва: Чувар во музеј се обидел да изеде изложено уметничко дело

Две верижни сообраќајки во Москва, има мртви и повредени

ВИДЕО: Четворица го преживеаја падот на рускиот авион во Авганистан, се трга по двајца

ВИДЕО: Се урна руски патнички авион

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) На железничка станица во Москва е спречен обид за терористички напад

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Шампионот на Европа по тепачката вади пиштол и пука по луѓе

Предраг Петровиќ