Русија за нападот на Покровск: Го погодивме украинскиот команден центар

Од:

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека руските сили погодиле украински команден центар во областа Покровск, познат во Русија како Красноармејск.

Украинските власти објавија дека руски проектили синоќа двапати го погодиле градот Покровск, уништувајќи популарен хотел и станбени блокови.

Тие додадоа дека најмалку седум лица, вклучително и спасувачи, загинале во нападот, а повеќе од 80 се повредени.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина

Се огласи и Шпанија, не се согласува со испраќање војници во Украина

Велика Британија нема да распоредува војска во Украина

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Украина првпат уништен американски тенк Абрамс

Катерина Ѓуровски

Кремљ: Ако Франција испрати војници во Украина, директен конфликт со НАТО е неизбежен

Катерина Ѓуровски