Русија: Процедурата на ОН е неприменлива во случајот „Керченски теснец“

Од:

Процедурата за решавање на спорови согласно Конвенцијата на ОН за правото на море, не се однесува на инцидентот во Керченскиот теснец, и арбитражата, која Украина треба да ја повика во врска со тоа не е надлежна во оваа област, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.

-Во арбитражата, ние имаме намера доследно да ја браниме нашата позиција, вклучувајќи го и недостатокот на надлежност на арбитражата за да ја разгледа ситуацијата во светло на наведените околности, соопшти Министерството.

Меѓународниот трибунал за поморско право на ОН и пресуди на Русија дека мора да ги врати трите украински бродови и да ги ослободи 24 морнари, кои ги држи во притвор.

Трибуналот, со седиште во Хамбург, претходно денеска донесе пресуда во случајот, кој Украина го покрена против Русија.

Русија минатата година заплени три украински бродови во Керчинскиот теснец, кој ги поврзува Црното и Азовското Море и притвори 24 членови на екипажот.

Претседателот на Трибуналот, Џин-Хјун Паик рече дека судиите донеле одлука дека Русија мора веднаш да ги врати трите бродови на Украина, да ги ослободи морнарите и да им дозволи да се вратат во Украина.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ракета лансирана од руска подморница погоди мета оддалечена 350 километри

Пожар во руски центар за истражување на вирусите

Татјана Ташкова

Руски граничари повредени при напад на севернокорејски рибокрадци

Кремљ: Се уште не сме добиле одговор од Саудиска Арабија

Ана Ололовска

Во 2019 година во 17 региони на Русија откриени терористички ќелии

Ана Ололовска

Путин и понуди руско оружје на Саудиска Арабија