Русија ги претстави „змејовите“-новите фрлачи на пламен

Од:

Руското Министерство за одбрана деновиве го претстави новиот систем „фрлач на пламен“ TOS-3 Drakon (змеј) со зголемен дострел.

Станува збор за систем кој ги комбинира двата негови претходни претходници, TOS-1 и TOS-2, и се чини дека е развиен во брзање да одговори на итните барања на бојното поле, пишува Tportal.

Новиот руски пламенофрлач беше претставен на почетокот на овој месец за време на церемонијата на формирање на 1-та мобилна бригада за радиолошко-хемиско-биолошка заштита во руската област Саратов на југозападот на земјата. Како што пренесуваат руските медиуми, организаторите ја претставиле собраната воена опрема и оружје со кое е опремена оваа воена формација, и тоа термобарични ракетни фрлачи ТОС-1А и ТОС-2, возила за деконтаминација УТМ-80М, извидувачки возила РХМ-6 и генератори на чад од типот TDA-3, поставен на камиони.

И покрај тоа што беше прикажан во јавноста, ТОС-3 не беше конкретно споменат за време на неговата премиера, па воените аналитичари сугерираат дека постои можност неговите последни испитувања да се во тек пред да се воведе во борбена употреба и дека неговото доставување до војниците на терен е неизбежен.

Аналитичарите укажуваат дека новиот систем во голема мера се потпира на неговите претходници, како и дека неговата дополнителна опрема, во форма на заштитни решетки од беспилотните летала камикази, силно се однесува на руските искуства од војната во Украина. Исто така, експертите привлекуваат внимание на фактот дека Русите бележат зголемување на загубите на нивните системи ТОС-1А и дека ТОС-3 најверојатно ќе почне да се користи на бојното поле.

Руската воена номенклатура ја опишува серијата TOS како тешки фрлачи на пламен, но тие немаат речиси ништо заедничко со традиционалните пламенофрлачи, туку тие се термобарични оружја кои користат кислород од околниот воздух за да создадат експлозија со висока температура, но и тие се многу помоќни и подолг ударен бран од конвенционалните експлозиви. Нивниот разорен ефект може да биде огромен, а нивното физиолошко влијание врз непријателот не е помалку значајно.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија