Русија подготвува офанзива на Украина со околу 175.000 војници предупредуваат американски разузнавачи

Од:

– Русија подготвува офанзива врз Украина која би вклучувала до 175.000 војници и тоа веќе следната година, пишува „Вашингтон пост“.

Москва се подготвува да почне офанзива со „100 баталјони составени од тактички групи со проценета сила од 175.000 луѓе“, а во офанзивата ќе бидат вклучени и тенкови, артилерија и друга опрема, изјавил за весникот неименуван висок американски функционер.

Пентагон одбил да ги коментира информациите, но изразил голема загриженост поради „агресивните планови на Русија против Украина“, пренесува Бета.

– Продолжуваме да поддржуваме намалување на тензиите во регионот и дипломатско решение на конфликтот во источна Украина, изјави портпаролот на Пентагон, Тони Семелрот.

Руските сили сега се концентрираат на четири различни локации со 50 борбени тактички групи, тврди „Вашингтон пост“, повикувајќи се на американски воен документ.

Претседателите на САД и Русија, Џозеф Бајден и Владимир Путин, наскоро треба да разговараат за тензиите околу Украина на видеосредба, седум години по руската анексија на полуостровот Крим и бунтот на проруските сепаратисти во источниот дел на Украина.

Би можело да ве интересира

Блинкен утре во посета на Украина

А1он

Бербок: Германија е подготвена да разговара за заедничките безбедносни прашања со Русија

А1он

Во Русија изолацијата на заразено лице намалена на седум дена

А1он

Столтенберг повторно ги покани Русија и сојузниците од НАТО на нови разговори

А1он

Русија усвои закон за доживотен затвор за педофили

А1он

Директор на Гамалеја: Вакцината Спутник во комбинација со Спутник лајт штити речиси 100 отсто од омикрон сојот

А1он