Русија: Неколку куќи се оштетени во напад на украински беспилотни летала

Од:

Во нападот на украинските беспилотни летала врз Централниот округ во Курск, оштетени се неколку домаќинства и покривите на административна зграда, но нема повредени, изјави денеска гувернерот Роман Старовојт.

Старовојт додаде дека уште еден дрон паднал во областа Курск и дека како резултат на тоа било скршено стакло од приватна куќа.

Гувернерот на областа Брјанск, Александар Богомаз, соопшти дека ноќеска над областа Сурај биле соборени два украински беспилотни летала и дека нема жртви или материјална штета.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека системи за противвоздушна одбрана уништиле два украински беспилотни летала над регионот Курск и уште два над регионот Брјанск.

Претходно Министерството соопшти дека руските системи за противвоздушна одбрана уништиле четири украински беспилотни летала над Црното Море и Крим.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија