Русија негира дека подготвува инвазија на Украина

Од:

Русија ги отфрли извешатите на американските медиуми за потенцијален руски напад на Украина обвинувајќи го при тоа Вашингтон дека се обидува да ја влоши ситуацијата.

„Вашингтон Пост“ повикувајќи се на разузнавачки документ денеска објави дека американските разузнавачи веруваат дека Русија потенцијално планира офанзива на Украина, можеби на почетокот на следната година.

„САД спроведуваат специјална операција за да ја влоши ситуацијата, а одговорноста ја префрла на Украина“ – изјавила портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова пренесуваат руските медиуми.

Би можело да ве интересира

Липовски: Чешка не ги повлекува семејствата на дипломатите од Киев, се надева на дипломатско решение на кризата

А1он

ВИДЕО: Полицијата со солзавец кон демонстрантите во Киев, неофицијално има еден загинат

А1он

Џонсон со порака до Москва: Нема да се двоумиме со остри санкции и распоредување сили на НАТО во Украина

А1он

Без медиуми на седницата на бугарскиот Совет за безбедност за тензиите меѓу Русија и НАТО околу Украина

А1он

„Билд“: САД со нови санкции против Русија доколку ескалира ситуацијата во Украина

А1он

Хрватска ги советува своите граѓани да не патуваат во Украина

А1он