Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Од:

Русија ќе се врати во договорот Нов СТАРТ доколку Вашингтон се откаже од својот „непријателски став“ кон Москва, изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, пренесоа руските агенции.

САД неделава објавија дека ќе престанат да испраќаат известувања до Русија според договорот за контрола на оружјето, вклучително и нови информации за локациите на американските ракети и системи за лансирање, како одговор на кршењето на договорот од страна на Москва.

Според Рјабков, ова не е изненадување за Москва и одлуката на Русија да го суспендира Нов СТАРТ останува на сила и покрај какви било контрамерки.

„Без оглед на какви било мерки или контрамерки од американска страна, нашата одлука да го суспендираме договорот СТАРТ е непоколеблива“, рече тој, пренесе ТАСС.

„И нашиот услов за враќање на целосно оперативен договор е САД да го напуштат својот суштински непријателски став кон Русија.

Би можело да ве интересира

Приближно 32 отсто од Украинците се подготвени на територијални отстапки кон Русија за да се стави крај на војната

Руските сили ја презедоа контролата

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски