Ритер: Русите постигнаа фантастични резултати

Од:

Руската армија постигна фантастични успеси во регионот на Доњецк, изјави поранешниот американски разузнавач Скот Ритер за каналот „Гегенпол“ на Јутјуб.

„Покрај тоа, Русите тргнаа во офанзива по целата линија на фронтот. Украина нема повеќе засилувања, гледаме распаѓање на вооружените сили на Украина. А американскиот претседател Џозеф Бајден не може да направи ништо во врска со тоа“, рече тој.

Тој додаде дека во САД има криза во однос на понатамошната поддршка за Киев.

„Кризата започна уште пред конфликтот на Блискиот Исток. САД се најдоа во комплицирана позиција од самиот почеток кога почнаа да и помагаат на Украина. Факт е дека украинската армија ја губи војната“, заклучи тој.

Би можело да ве интересира

Американскиот Конгрес одобри помош за Украина

Русија бомбардирала свој град: по грешка погодена Белгородската област

ВИДЕО: Во руски напад урната ТВ кулата во Харков

Русија ја предупредува Европа: Ако ни го земете имотот, одговорот ќе боли

САД испраќа огромен пакет воена помош за Украина

Русите ја презедоа контролата врз селото Богдановка

Предраг Петровиќ