Разорниот земјотрес уби илјадници, Талибанците бараат помош за Авганистан

Од:

Талибанците повикуваат на меѓународна помош откако разорниот земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала опустоши дел од земјата.

Според последните податоци, повеќе од 1.000 луѓе се убиени, а најмалку 1.500 се повредени, но непознат број се затрупани под урнатините, стравувајќи дека бројот на жртвите може да биде многу поголем.

Земјотресот ја погоди југоисточната провинција Пактика, а ОН се обидуваат да обезбедат итно засолниште и помош во храна.

Спасувачките напори се отежнати поради силниот дожд и недостатокот на средства.

Спасувачките напори вклучуваат хеликоптери за транспорт на повредените и испорака на лекови и храна, рече претставникот на Министерството за внатрешни работи Салахудин Ајуби:

„Бројот на загинатите веројатно ќе се зголеми бидејќи некои села се во оддалечените планински области и ќе биде потребно извесно време за да се соберат податоци“.

Преживеаните и спасувачите сведочат за целосно уништени села во близина на епицентарот на земјотресот, уништени патишта и стравувања дека бројот на жртвите дополнително ќе се зголеми.

Најсмртоносниот земјотрес што ја погоди земјата во последните две децении е голем предизвик за Талибанците, исламистичко движење кое ја врати власта минатата година по падот на владата поддржана од Западот.

Авганистан е во средина на хуманитарна и економска криза, а Абдул Кахар Балхи, висок талибански функционер, рече дека владата финансиски не е во состојба да им помогне на луѓето до степен што е потребно.

„Помошта треба значително да се зголеми бидејќи ова е разорен земјотрес што земјата не го доживеала со децении“, додаде тој.