Путин: Западот не смее да има монопол на вештачката интелигенција

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека Западот не треба да му дозволи на Западот да развие монопол во областа на вештачката интелигенција и најави дека наскоро може да биде одобрена многу поамбициозна руска стратегија за развој на вештачка интелигенција, пренесува Ројтерс.

„Во многу блиска иднина, како еден од првите чекори, ќе биде потпишан претседателски декрет и ќе биде одобрена нова верзија на националната стратегија за развој на вештачка интелигенција“, рече Путин на конференцијата за вештачка интелигенција во Москва, додавајќи дека новата стратегија ќе воведе значителни промени, вклучително и „проширување на основните и применети истражувања во областа на генеративната вештачка интелигенција и големите јазични модели“.

Би можело да ве интересира

Путин: Русија не планира да испраќа нуклеарно оружје во вселената

Путин: Во 2023 година Русија ќе ги надмине сите земји од Г7 во однос на економскиот раст

(ВИДЕО) Путин: НАТО подготвува напад на Русија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Владимир Кара-Музра – новото лице на отпорот против Путин

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Кој е Вадим Красиков, атентаторот кој Путин сака да го извлече од Германија

Столтенберг: Нема индикации дека Путин е подготвен за мир