Путин: Во 2023 година Русија ќе ги надмине сите земји од Г7 во однос на економскиот раст

Од:

Минатата година Русија ги престигна сите земји од Групата седум (Г7) по економски раст, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин во своето обраќање пред Федералното собрание за состојбата на нацијата.

„Минатата година руската економија порасна со стапки кои беа повисоки од глобалните. Според овој критериум, ги претекнавме не само водечките земји на Европската унија, туку и сите земји од Г7“, рече Путин.

Тој исто така изрази уверување дека Русија во блиска иднина ќе стане една од четирите најголеми светски економии, пренесува ТАСС.

Би можело да ве интересира

На Путин му беше врачен претседателски сертификат: ЦИК ја потврди неговата победа на изборите

Путин: Никогаш не се откажавме од мирното решавање на споровите со Украина

Путин нареди мобилизација на 150.000 војници

Путин: Обвинувањата дека Русија ќе ја нападне Европа по Украина се целосна глупост

Путин: Бескрајната река на таленти го прави народот на Русија непобедлив

Обраќање на Путин: Ќе плати оној кој застана зад терористите

А1он