Путин оди во посета на Кина

Од:

На почетокот на неговиот петти мандат, рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе отпатува за Кина во својата прва странска посета.

Лидерот на Кремљ се очекува да пристигне во Пекинг во четврток, на покана на кинескиот претседател Си Џинпинг и да остане до петок, јави кинеската државна новинска агенција Ксинхуа, а јави германската ДПА.

Последната официјална државна посета на Путин на источниот сосед на Русија беше пред речиси шест години.

Изборот на Кина за негова прва дестинација по реизборот во март ги нагласува блиските врски меѓу двете нуклеарни сили и постојаните членки на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Откако Москва ја започна својата инвазија на Украина во 2022 година и воведувањето на западните санкции, Русија е во голема мера меѓународно изолирана.

Сепак, Кина не го осуди нападот и зазеде неутрален став, додека продолжи да го поддржува својот долгогодишен партнер.

Би можело да ве интересира

Путин: Поразот значи крај на Русија

Горан Наумовски

Путин e во посета на Виетнам

Горан Наумовски

Русија и Северна Кореја потпишаа Сеопфатен договор за стратешко партнерство

Горан Наумовски

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Путин најави нов мировен предлог

Путин: Арктикот е многу важен за Русија, главните ресурси се таму