Путин нареди засилени безбедносни мерки на руската граница

Од:

Владимир Путин нареди засилени безбедносни мерки околу руската граница по зголемените напади во земјата.

Вчера, официјални лица соопштија дека три лица се повредени во украинското гранатирање на Белгород, регион кој беше цел на проукраинските борци претходно оваа недела.

Руските региони Курск и Белгород, кои се граничат со Украина, се најчести мети на напади.

Путин издаде наредба за зголемување на безбедносните мерки на граничната служба, која работи како огранок на руската безбедносна служба ФСБ.

„Потребно е да се обезбеди брзо движење на воени и цивилни возила и товар, вклучително и храна, хуманитарна помош, градежни материјали испратени до новите субјекти на (руската) федерација“, рече Путин во пораката објавена на каналот Телеграм на Кремљ насочени кон украинските региони Херсон, Запорожје, Луганск и Доњецк, чија анексија Путин ја најави во септември минатата година.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија