Путин најави дека ќе се кандидира за нов претседателски мандат

Од:

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска најави дека ќе се кандидира за нов претседателски мандат.

Тој за своите планови го информирал командантот на баталјонот „Спарта“, Артем Жога, во неформална комуникација со учесниците на церемонијата на доделување на орденот „Златна ѕвезда“ на хероите на Русија.

Жога побарал од рускиот лидер да се кандидира за нов мандат, а Путин се согласил и одговорил дека ќе се кандидира на изборите, пренесува РИА Новости.

Би можело да ве интересира

Путин: Во 2023 година Русија ќе ги надмине сите земји од Г7 во однос на економскиот раст

(ВИДЕО) Путин: НАТО подготвува напад на Русија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Владимир Кара-Музра – новото лице на отпорот против Путин

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Кој е Вадим Красиков, атентаторот кој Путин сака да го извлече од Германија

Столтенберг: Нема индикации дека Путин е подготвен за мир

Путин: Модернизиравме 95 отсто од нуклеарните сили