Првпат во речиси 70 години без Нобелова награда за литература

Од:

Овогодинешното објавување за Нобелови награди почнува на 1 октомври со лауреатот за медицина, но за првпат во речиси 70 години нема да биде доделена наградата за литература.

Шведската академија што доделува награди потресена од скандалот со сексуално вознемирување, одлучи да го одложи доделувањето на наградата за литература за една година за да има време за реформи во институцијата и да именува нови членови по оставката на неколкумина.

Нобеловата награда за литература се доделува од 1901 година и не е доделена неколкупати, првенствено во време на војната од 1914 до 1918, во 1935 и од 1940 до 1943 година.

Би можело да ве интересира

Грета Тунберг номинирана за Нобелова награда за мир

А1он

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда поради Хандке

Ана Ололовска

Тројца добитници на Нобеловата награда за економија

Ана Ололовска

Нобелова награда за хемија за научници за развој на литиум-јонски батерии

Ана Ололовска

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за физика

Ана Ололовска

Пет занимливости за Нобеловата награда

Ана Ололовска