Претседателскиот советник вели дека Украина ќе постави услови во какви било преговори со Русија

Од:

Висок советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски објави порака, два дена по почетокот на руската инвазија.

„Не мислам дека по ова што се случува сега, Украина има слаби позиции“, рече Микаило Подолиак, говорејќи на националната телевизија.

„Дури и да започне преговарачкиот процес – и тој ќе започне – Украина ќе постави услови“.

Портпаролот на Зеленски, Сергеј Никифоров, доцна синоќа рече дека Украина „била и останува подготвена да разговара за прекин на огнот и мир“.

Неговите коментари следат по рускиот предлог да се испратат претставници во белорускиот главен град Минск да разговараат со Киев.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија

ВИДЕО: Украинците го возвратија ударот, испратија десетици дронови на Русија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украина во шок по нападот на Киев, десетици мртви и стотици повредени: Се очекува реакција од НАТО

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Киев: Русите мислат дека уништиле авион и противвоздушен систем, ги излажавме

Катерина Ѓуровски