Претреси во четири германски сојузни покраини, акција против радикалните исламисти

Од:

Германското Министерство за внатрешни работи соопшти дека врши претреси во четири сојузни држави во врска со претходно најавените забрани за активностите на Хамас, кој веќе е прогласен за терористичка организација во земјата, како и на пропалестинската група Самидун, пренесува Ројтерс.

„Продолжуваме со нашата постојана акција против радикалните исламисти. Со забраната на Хамас и Самидун во Германија, испративме јасен сигнал дека нема да толерираме никакво глорификација или поддршка на варварскиот терор на Хамас против Израел“, рече германската министерка за внатрешни работи Ненси Фезер.

Би можело да ве интересира

Германската морнарица по грешка ќе собореше американски дрон во Црвено Море

Катерина Ѓуровски

Зградата во Берлин каде беше уапсена Даниела Клет попладнево е евакуирана поради можна бомба

Две деца се избодени со нож денеска во Германија

Македонка избодена до смрт од сопругот во Германија, сведок бил 8-годишниот син

Катерина Ѓуровски

Напад во германската гимназија: Ученик со нож ги нападнал пријателите

Горан Наумовски

Во Германија не може да се влезе со стариот македонски пасош

Катерина Ѓуровски