Познат британски политичар уапсен под обвинение за силување

Од:

Познат конзервативен пратеник во британскиот парламент е уапсен под обвинение за силување, открива „The Sun“.

Угледниот политичар – чие име не се соопштува од правни причини – вчера бил сослушан во полиција.

Тој беше сослушан и поради сомнение за поседување недозволени супстанци.

Тоа е последниот удар за Риши Сунак и неговата Конзервативна партија, која е погодена од низа обвинувања.

Нивниот поранешен заменик, Крис Пинчер, беше отпуштен минатата недела откако The Sun откри дека пипкал некого во приватен клуб на Ториевците.

Вчера поранешниот ториевски министер Питер Боун беше суспендиран од Долниот дом на шест недели поради малтретирање и сексуален напад врз член на персоналот.

Тој може да биде разрешен од функцијата пратеник, а доколку 10 отсто од гласачите во неговата изборна единица Велингборо потпишат петиција против него, ќе бидат распишани втори дополнителни избори за неговото место.

Друг пратеник од ториевците во моментов е на кауција поради обвинувањата за сексуална злоупотреба, што тој ги негира.

Последните наводи не се однесуваат на ниту еден од овие тројца мажи, пишува „The Sun“.

Би можело да ве интересира

Момче е осомничено за силување на малолетничка од Скопје

Велика Британија: Полицијата нуди 23.000 евра за помош за апсење на напаѓачот од Клепам

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Бурата Иша ја погоди Британија, откажани летови, илјадници домови без струја

Хорор во Англија: Пронајдени четири тела во куќа во Костеси

А1он

Ковачевски: Со законот за рестриктивни мерки ќе бидат опфатени наши ентитети, санкционирани од САД и Британија

А1он

Кое оружје го користеа САД и Велика Британија за да ги нападнат Хутите

А1он