Повеќе од 52.000 украински војници поминале обука како дел од помошта на ЕУ за Украина

Од:

Повеќе од 52.000 украински војници, наредници и офицери поминале обука во рамките на Мисијата на ЕУ за воена помош за поддршка на Украина (ЕУМАМ), соопшти денеска украинското Министерство за одбрана.

Украинскиот заменик-министер за одбрана за европски интеграции Олександр Баланука и генералниот директор на воениот штаб на ЕУ, генерал-полковник Михиел ван дер Лаан ја истакнале, како што е соопштено, потребата таа мисија да продолжи, пренесе Укринформ.

Балануца рече дека вооружените сили на Украина во моментов формираат нови бригади, па затоа има потреба од квалитетна воена обука.

Би можело да ве интересира

Русија го нападна Киев со беспилотни летала

Ирина Фарион не го преживеа атентатот

Горан Наумовски

Украина и Русија денеска разменија 95 воени заробеници

Украина и Чешка се договорија за изградба на фабрика за муниција во Украина

Аларм во Полска: Сојузничките земји по втор пат подигнаа авиони во последните 24 часа

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Огромен руски напад, 20 мртви во неколку градови, погодена детска болница во Киев

Горан Наумовски