Повеќе од 440 повредени полицајци и десетици демонстранти – билансот на немирите низ Франција

Од:

Четиристотини четириесет и еден полицаец и десетици демонстранти беа повредени во последните протести низ Франција против пензиските реформи.

Претседателот Емануел Макрон е под притисок да најде начин за излез од кризата што го предизвика најголемото улично насилство во Франција во последниве години поради законот за пензија што го усвои парламентот без гласање.

Во Париз и многу градови низ земјата, комуналните претпријатија чистат скршено стакло, запалени контејнери и искршени автобуски постојки по насилните ноќни судири меѓу демонстрантите облечени во црно и полицијата.

Властите соопштија дека уапсени се 475 лица. Десетици од приведените исто така беа повредени, меѓу кои и една жена која.

Според пишувањата на европските медиуми, повеќе од милион луѓе излегле на протести низ земјата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Илегален фестивал во Франција: Се собраа 30 илјади луѓе, отворено истрага

Потврдена пресудата: Саркози мора да помине една година во домашен притвор

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Играчите во паника бегаа од нервозниот бик, животното ги виде црвените дресови и настана хаос

Горан Наумовски

Во денешните немири во Франција уапсени се 291 демонстрант, а повредени се 108 полицајци

(ВИДЕО) Насилни протести во Париз: Искршени излози, запалени барикади

Илјадници граѓани протестираа во Франција за 1 Mај