После 25 години уапсен е воениот злосторник Кемо кој крвнички мачеше луѓе во озлогласениот логор Челебиќи

Од:

Обвинетиот босански воен злосторник Кемал „Кемо“ Мрнџиќ (51) живееше главно анонимен живот во предградијата на Бостон околу 25 години.

Тој беше уапсен од специјални агенти на американското Министерство за домашна безбедност, кои се појавија во неговиот дом во Свампскот, Бостон.

Според порталот Дејлибист, Мрнџиќ е уапсен од федералните служби под обвинение дека бил надзорник во озлогласениот логор Челебиќи во централна Босна, каде што српските затвореници биле систематски изгладнувани, мачени и малтретирани од нивните киднапери.

Сведоците сведочеа дека тој бил најбруталниот прогонител, и дека користел „карате“ тортура.

Според новооткриената кривична пријава, тој бил распореден во Челебиќи во јуни 1992 година, а сега се соочува со четири точки од обвинението за измама, со тврдење дека ги лажел американските имиграциски власти за своето минато за да добие статус на бегалец во Америка.

Би можело да ве интересира

САД: Ќе работиме со Северна Македонија и Грција да го одржaт Договорот од Преспа

Во САД се пронајдени 200 деца кои се бараа како исчезнати

Горан Наумовски

Американските бази во Европа во состојба на готовност поради можни терористички напади

Вашингтон пост: Од почетокот на војната, САД му дадоа на Израел 6,5 милијарди долари помош

Горан Наумовски

Нова трагедијата во Флорида: Девојче почина во вжештен автомобил

(ВИДЕО) Бајден прогласи состојба на голема катастрофа во Ново Мексико