Полска: 100.000 Украинци ја преминале границата кон Полска од почетокот на руската инвазија

Од:

Полскиот заменик-министер за внатрешни работи Павел Шефернакер деенска нагласи дека 100.000 луѓе ја преминале границата кон Полска од Украина од почетокот на руската инвазија оваа недела.

„Од почетокот на војната во Украина до денеска, долж целата граница со Украина, 100.000 луѓе ја преминаа границата од Украина во Полска“, изјави Сефернакер при посета на пограничното село Медика, во југоисточна Полска.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

Украина: Руските војници кои беа во Црвената шума во зоната Чернобил во 2022 година не се живи

Горан Наумовски

Ердоган: Дајте и шанса на дипломатијата, Турција е подготвена да биде домаќин на преговорите меѓу Русија и Украина

Горан Наумовски

Бугарија нема да испраќа војници во Украина

Зеленски размислува да ја покани Русија на мировен самит

Горан Наумовски

Сунак: Мора да бидеме похрабри во запленувањето на руските средства