Полјански: Америка ќе ја напушти Украина, бидејќи режимот во Киев наскоро ќе падне

Од:

САД имаат намера да се откажат од помошта за Украина, бидејќи режимот во Киев наскоро ќе падне, а стратешките ризици за Вашингтон растат, изјави првиот заменик постојан претставник на Руската Федерација во ОН Дмитриј Полјански.

„Овој режим, како што сите можеме да видиме, е пред колапс, а САД ќе ја фрлат Украина под автобус, како што веќе се случи со другите нивни вазали. Како резултат на тоа, Соединетите држави се соочени не само со морален банкрот, туку и со зголемени стратешки ризици“, напиша тој на својата страница на социјалната мрежа Х (поранешен Твитер).

„Америка се покажа пред целиот свет како непринципиелен поддржувач на марионетски, националистички и неонацистички русофобичен режим, кој е подготвен да го жртвува својот последен човек како топовско месо за геополитичките интереси на друга земја“, рече Полјански.

Блумберг објави дека Украина нема да добие нова помош од Америка до средината на декември, можеби дури и следната година. Како што истакнува Блумберг, широката поддршка за режимот во Киев веќе „пука“ бидејќи контраофанзивата на украинските вооружени сили влезе во ќорсокак.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Големо невреме на Крим, половина милион жители се без струја, има и повредени

Генералштаб на Украина: Руските трупи напаѓаат во неколку правци

(ВИДЕО) Русите соборија дрон преправен во орел

Данска и испраќа на Украина дополнителни 308 милиони долари воена помош

Зеленски: Русија да ја плати агресијата врз Украина со свој имот

Стратегија на САД и Германија: Го убедуваат Зеленски да преговара со Русија