Политико: Илјадници руски војници тргнаа во Блицкриг, сакаат да ги опкружат Украинците

Од:

Руските сили започнаа серија масовни напади во кои учествуваа илјадници војници, како и тенкови и оклопни возила, врз украинските позиции на истокот од земјата во обид да ги опколат украинските сили. Украинците изгубија контрола врз некои позиции на северниот раб на Авдиивка, но војската вели дека сè уште држи клучни делови од индустрискиот град, кој се наоѓа на само 20 километри западно од окупираниот од Русија Доњецк.

Авдиивка веќе два дена е под постојан руски напад, а пожарите горат во уништените остатоци од градот. Пред војната во градот живееле 32.000 луѓе, а во моментов има околу 1.700 цивили. „Ситуацијата е тешка. Жестоките борби продолжуваат втор ден. Заканата постои речиси една година, но нашите сили сè уште ги држат одбранбените линии“, изјави началникот на локалната воена управа Виталиј Барабаш.

Украинската армија утринава зборуваше за размерите на нападот, пишува Politico.

„Руските напаѓачи употребија до три баталјони, поддржани од тенкови и оклопни возила, ги интензивираа офанзивните дејствија кај Авдиевка. Украинските бранители ги одбија сите непријателски напади и спречија губење на линии и позиции“, изјави Андриј Ковалев, портпарол на украинскиот Генералштаб.

Рускиот баталјон има околу 800 луѓе. Генералот Олександар Тарнавски, локалниот командант, на Телеграм објави дека неговите сили уништиле речиси 100 парчиња воена опрема, вклучително и борбен авион Су-25. Тој наведе дека непријателските сили во текот на изминатиот ден извршиле 26 воздушни и 849 артилериски напади.

Борбите доведуваат до зголемување на смртните случаи. Украинското Министерство за одбрана извести дека од вчера биле убиени 840 Руси, што е голем скок во однос на претходните денови. Украина не објавува податоци за сопствените жртви. Украинските војници на тој дел од линијата на фронтот исто така известуваат за интензивни борби во Авдиевка и неговите предградија.

„Не ја разбирам ситуацијата во другите области на фронтот освен во Доњецк. Но, ќе кажам дека нашиот непријател активно тргна во офанзива. Со опрема и напади. Особено во правец на Авдиивка. Повторно, потребна ни е максимална поддршка од сите луѓе“, рече наредникот Јегор Фирсов во објавата на Фејсбук.

Вчера руските провоени канали на Телеграм го прославија како што го нарекоа најсилниот напад на украинските позиции на тој дел од фронтот. Сепак, денес руските воени блогери признаа дека Украинците сè уште ја држат линијата и се спротивставуваат на руските обиди да ги опколи.

Украинскиот воен новинар Јуриј Бутусов верува дека офанзивата има за цел да ги зароби украинските сили и да се осигура дека Доњецк, најголемиот град во Украина под руска окупација, не е загрозен. „Авдиивка е од стратешко значење за Руската Федерација бидејќи тој град ја претставува вратата на Доњецк, главниот комуникациски центар на окупираните територии“, нагласи тој.

„И за да се зацврсти во освоениот Донбас, рускиот претседател Владимир Путин мора да ја премести линијата на фронтот подалеку од Доњецк“, продолжи тој. Со нападот, Русите вршат притисок и врз украинската војска да ги префрли ресурсите од јужниот фронт, каде бавно напредува против моќната руска одбрана, со цел да ја зајакне својата позиција на истокот на земјата.

„Русите со месеци бараат слаби точки во нашите одбранбени линии. Сега се концентрираат на Авдиевка за да не принудат да ги повлечеме силите од офанзивата во Мелитопол, каде што Украинците од ден на ден напредуваат. Но, украинската армија ги држи редовите“, рече Ковалев.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина

Се огласи и Шпанија, не се согласува со испраќање војници во Украина

Велика Британија нема да распоредува војска во Украина

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Украина првпат уништен американски тенк Абрамс

Катерина Ѓуровски

Кремљ: Ако Франција испрати војници во Украина, директен конфликт со НАТО е неизбежен

Катерина Ѓуровски