Пловило со 60 американски „Бредли“ за потребите на Украина отплови за Европа

Од:

Од Пентагон синоќа соопштија дека транспортно пловило со 60 оклопни механизирани возила „Бредли“ отпловило на 25 јануари од американското пристаниште Норт Чарлстон за Европа.

Возилата „Бредли“ се дел од уште еден пакет воена помош за Украина вреден 2.85 милијарди долари, објавен од претседателот на САД, Џо Бајден, на почетокот на јануари.

САД минатата недела начелно се согласија да испратат на Украина 31 „Абрамс“, еден од најсофистицираните тенкови. Согласноста беше дадена заедно со Германија, која исто така за заложи да испрати 16 тенкови „Леопард 2“. Претходно, Велика Британија вети 14 „Челенџер 2“ тенкови, додека Полска побара одобрување од Берлин да испрати на Украина повеќе свои тенкови „Леопард 2“ купени од Германија.

Украина, од сојузниците се надева да добие околу 300 нови модерни тенкови, со надеж да изврши пресвртница на бојното поле, во обидите да ја избрка окупациската вјоска на Русија во југоисточниот дел од земјата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕУ дава две милијарди евра за брзо вооружување на Украина

Горан Наумовски

Украина поканета на самитот на НАТО

Ана Ололовска

Медведев: Украина ќе ја преименуваме во Schweinisch Bandera-Reich

Ана Ололовска

Бахмут пред паѓање, Украина размислува да ја повлече војската

Русија го објави условот за продолжување на единствениот договор со Украина од почетокот на војната

Ана Ололовска

Украина испрати спасувачи во Труција

Катерина Павлова-Николовска