Петнаесет години криела дека татко и е починат, земала 740.000 фунти пензија

Од:

Британката Етел МекГил (68) им украла на девизните обврзници 740.000 фунти (повеќе од 900.000 долари), убедувајќи ги властите дека нејзиниот починат татко е жив, објави Би Би Си.

Таа глумела деменција и инвалидност, со што направила една од најголемите измами во британското казнено законодавство. Етел по смртта на татко и продолжила да ја прима неговата воена пензија и други привилегии. Нејзиниот татко Роберт Денисон починал во 2004 година, а неговата смрт Етел успешно ја прикривала цели 15 години.

Нејзината измама ја открил Одделот за труд и пензии, кои ја снимиле како се движи без инвалидска количка. МекГил дури ја наговорила својата пријателка да учествува во измамата, глумејќи го нејзиниот починат татко при посетата на претставници од Одделот.

Таа вчера е прогласена за виновна од Кралскиот суд во Ливерпул по 14 точки од обвинението, кое вклучува измама, заговор и останато. Ја признала измамата по сите точки од обвинението и добила казна помалку од шест години затвор.

– Ова е најголем случај на измама во корист на едно лице, кој сум го водел досега, изјави Стефан Пендер од кралското Обвинителство, додавајќи дека на даночните обврзници ќе им се вратат парите според Законот за приход од криминал.

Би можело да ве интересира

Маж од Тетово измамил жена за 732 евра

Во Кочани измамена 75-годишна жена за сума од околу 4.000 евра

ОЈО: Лажна началничка измамила невработени ветувајќи им дека ќе им додели социјални станови

Припадничка на МВР земала 12.500 евра за наводно посредување за социјални станови

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Уапсени 13 лица – мрежа на измамници преку кол центри од Србија украле милион евра од Германци

Анита Петровска Рајковиќ

Осигурителна измама во Тетово: Лажен агент измамил познаник за 9.200 евра